טיפים לאם הטרייה: כך תטפלי בתינוק חדש

מגזיזת ציפורניים לטיפול בחבל הטבור ועד להחתלה נכונה וטיפול בפריחות- כל הטיפים שיעזרו לך לטפל באופן מושלם בתינוקך

טיפול בתינוק

עברת היריון ולידה, ועכשיו את מוכנה לחזור הביתה, לשגרה, ולהתחיל בחיים עם תינוקך. עם זאת, אסור לשכוח, שלא כל הזמן נמצאים סביבך אנשים, שמבינים איך לטפל בתינוק טרי ושבסיטואציות מסוימות, את עלולה להרגיש כאילו אין לך מושג מה את עושה. רגע לפני שאת נכנסת להלם, ליקטנו כמה עצות לטיפול שוטף בתינוק. לאחר שתסיימי לקרוא, תביני שזה רק נראה מפחיד.

 

אמצעי בטיחות שוטפים

השבריריות של תינוקות רכים, עלולה להיות מאיימת. הנה כמה יסודות שיש לזכור:

  • שטפי את הידיים לפני הטיפול בתינוק. לתינוקות אין עדיין מערכת חיסונית חזקה, ולכן הם בסיכון לזיהום. ודאי כי לכל מי שמטפל בו יש ידיים נקיות.
  • תמכי את הראש והצוואר של התינוק כאשר את נושאת אותו או משכיבה במיטה.
  • שימי לב שהתינוק קשור היטב לעגלה, לכיסא באוטו או לסלקל והגבילי כל פעילות שיכולה להיות  קופצנית מדי.

 

החתלה

בחודש הראשון של התינוק, התכונני להחליף חיתולים מלוכלכים כ- 10 פעמים ביום. לפני ההחתלה, ודאי שיש לך את כל החומרים בהישג יד, כך שלא תצטרכי לעזוב את התינוק ללא השגחה על שידת ההחתלה: חיתול נקי, משחה נגד תפרחת חיתולים ומגבונים.

 

בסיום פעולת מעיים או כאשר החיתול רטוב, הניחי  את התינוק על גבו והוציאי את החיתול המלוכלך. השתמשי במים, צמר גפן, מטלית או מגבונים כדי לנגב בעדינות ולנקות את אזור אברי המין של התינוק. את אזור ההחתלה של התינוקת, נגבי מלפנים לאחור, על מנת למנוע זיהום בדרכי השתן (UTI). לסיום, אל תשכחי למרוח משחה, כדי למנוע או לרפא פריחה. זכרי, תמיד לשטוף את הידיים ביסודיות לאחר החלפת החיתול.

 

פריחת חיתולים לא נעימה לתינוק והיא בדרך כלל אדומה ומחוספסת, אך נעלמת לאחר כמה ימים בטיפול של אמבטיות חמות, מריחת משחה ואוורור האזור מחיתולים. החלפת חיתולים בתדירות גבוהה יכולה למנוע פריחה בנוסף לשטיפת האזור במים וסבון לאחר כל החלפה.  

 

צעדים ראשונים באמבטיה

רחיצת התינוק, היא אחד הדברים שמלחיצים הורים טריים, אך עם הזמן והניסיון- תחושה זו עוברת.  האמבטיה משמעותית להורים ולתינוק ולא רק בגלל האספקט ההגייני שלה. שעת הרחצה היא הזדמנות לתקשר עם התינוק, לשיר לו, ללטף אותו, לשחק וכל זה באמצעות מגע ושפה. על מנת לצלוח פעילות זו בשלום ובכיף, ליקטנו כמה טיפים:

לפני הרחצה הקפידי להכין  את הפריטים הבאים: מטלית רכה ונקייה או ספוג רך, סבון עדין, שמפו, מברשת רכה כדי לעורר את הקרקפת של התינוק, מגבת, חיתול נקי ובגדים נקיים.

 

לאחר מילוי האמבטיה במים, חשוב לבדוק את טמפרטורת המים בעזרת פנים המרפק או כף ידך.  לפני הרחצה, הפשיטי את התינוק ומקמי אותו מיד בחדר חמים, על מנת למנוע צמרמורת.  ודאי שהמים לא עמוקים מדי והשתמשי באחת הידיים, כדי לתמוך את הראש. בידך השנייה, החזיקי אותו ברגליים והנמיכי אותו לאט ובעדינות עד החזה לתוך האמבט. ההמלצה היא להניח את התינוק במושב אמבטיה בטיחותי -  המסייע להורה להחזיק את התינוק באמבט בנוחות וביציבות ללא חשש להחלקת התינוק לתוך המים. אם את בוחרת לא להשתמש במושב כזה, תמכי בראשו במשך כל הרחצה.

 

השתמשי בספוג עדין, כדי לשטוף את פניו ואת שערותיו. בעדינות עסי את הקרקפת של התינוק עם כריות של האצבעות שלך או באמצעות מברשת תינוק רכה. בזמן שאת שוטפת את השמפו מראשו, שימי את ידך על מצחו וכך תמנעי מהסבון להיכנס לעיניים. באותה עדינות, שטפי גם את שאר גופו של התינוק על כמות קטנה של סבון ומים. במהלך האמבטיה, יש לשפוך מים באופן קבוע על גופו, כדי שלא יתקרר. בסיום, עטפי אותו מיד במגבת והקפידי גם לכסות את ראשו.

הכי חשוב לזכור, בזמן הרחצה לא עוזבים את התינוק לבד.

 

 

טיפול בחבל הטבור

ישנה חשיבות גדולה לטיפול בחבל הטבור אצל תינוקות רכים. יש רופאים הממליצים לנקות את האזור עם קצת אלכוהול עד שהוא מתייבש ונופל (בדרך כלל תוך 10 ימים עד 3 שבועות) ואחרים ממליצים לעזוב את האזור ולתת לו להתרפא לבד. התייעצי עם רופא הילדים על כך.

 

שימי לב, שאזור הטבור של התינוק לא יוצף במים, עד שגדם החבל ייפול והאזור יירפא. בזמן הזה, הגדם ישתנה מצבע צהוב עד חום או שחור - זה נורמלי. התקשרי לרופא אם אזור הטבור נראה אדום או נודף ממנו ריח רע.

 

גזיזת ציפורניים

הציפורניים של תינוקך עשויות להיות רכות וגמישות יותר משלך, אבל אין לטעות - הן חדות.  לתינוק יש שליטה מועטה על איבריו והוא יכול בקלות לגרד את פניו או את אלו שלך. דווקא לציפורניים קטנות, יש נטייה לגדול מהר  ויתכן שתצטרכי לגזוז אותן בתכיפות גבוהה. עם זאת, בשבועות הראשונים לא מומלץ לגזור לתינוק ציפורניים, משום שהן עדיין צמודות לעור.

 

איך גוזרים לתינוק ציפורניים מבלי לפצוע לו את קצות האצבעות?  

הזמן הטוב ביותר לעשות זאת הוא בזמן שהתינוק ישן או מיד לאחר האמבטיה, כאשר הציפורניים רכות. ודאי שיש לך מספיק אור, כדי לראות מה את עושה. השתמשי בזוג מספריים או קוצץ המיועד לאצבעות זעירות.  הצמידי את המספריים לציפורן, וודאי שהמספריים מפרידים בין העור לציפורן, ואז התחילי לגזור בעדינות. חשוב מאוד לגזור בצורה מעוגלת, ולא להשאיר קצוות חדים בפינה.