זמן רוגע: כך תהפכי את רחצת התינוק לחוויה נעימה ומתגמלת

אין דבר יותר מרגיע לתינוק מאמבטיה מפנקת לאחר יום שלם של פעילויות. כדי שהוא יהיה רגוע לכל אורך הרחצה ליקטנו כמה טיפים שיהפכו זמן זה לחוויה כיפית ונעימה

 

למרות החשש של הורים טריים מרחצת התינוק, במיוחד בפעמים הראשונות, זמן  האמבטיה יכול להיות חוויה כיפית, נעימה ומתגמלת לך ולתינוקך. הקשר בין אם לבנה, מתחיל במגע כבר בחדר הלידה ומתעצם בשגרה היומיומית. המבטים בינכם, הקול והשירה שלך, חום הגוף והליטופים בזמן האמבטיה – מעניקים לו רוגע ובטחון.

 

זו אחת הסיבות, שיועצות תינוקות ממליצות לתזמן את האמבטיה לשעות הערב, ממש  לפני השינה ולהפוך אותה לזמן של חיזוק הקשר ולהתרגעות.

מצד שני, צריך לזכור לשמור על כללי בטיחות ולאמץ טכניקת רחיצה, שתהפוך את זמן הרחצה לזמן כיפי, שגם את ובעיקר התינוק מצפים לו.   

 

הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא, לעולם לא להשאיר את התינוק ללא השגחה, אפילו לרגע. תינוקות יכולים לטבוע אפילו בעומק מים של שני סנטימטרים. לפני שאת מתחילה, רכזי את כל הציוד בהישג יד (סבון, שמפו, מגבת, חיתול נקי, בגדים נקיים, וכו').

 

וודאי כי חדר האמבטיה חם ובטמפרטורה של 25 מעלות צלזיוס, מכיוון שתינוקות עלולים להצטנן במהירות. גם בקיץ.

אל תניחי את התינוק בתוך האמבטיה, כאשר המים עדיין זורמים. טמפרטורת המים יכולה להשתנות או שהם הופכים לעמוקים מדי. כמו כן, צליל המים הזורמים עשוי להיות אינטנסיבי מדי עבור תינוקות מסוימים.

 

טמפרטורת המים הרצויה היא 36 מעלות.  בדקי באמצעות החלק הפנימי של המרפק, שהמים לא חמים מדי. ישנם תינוקות, שמעדיפים בדרך כלל אמבט צונן יותר.

 

מלאי את האמבטיה עד גובה החזה של התינוק והכניסי אותו לאט לאט, קודם את הרגליים לאחר מכן את הגוף עד לחזה.

אמבטיות הן אביזר חלקלק מאד ולכן רצוי להצטייד באמבטיה לתינוק עם מושב פלסטיק עליו מניחים את התינוק. הקפידי לנעול כפכפים  או נעלי בית, כדי לא להחליק בזמן שאת מחזיקה את הפעוט. יש להחזיק את התינוק לפחות עם יד אחת, בכל הזמן שהוא שוהה במים. אם הטלפון מצלצל או שיש דפיקה בדלת ואת חייבת לענות - עטפי את התינוק במגבת וקחי אותו איתך.

 

לפני שאת מתחילה לסבן את התינוק, שטפי אותו במים ברכות, על מנת שיתרגל לתחושה. הוסיפי סבון ונקי היטב את אזור החיתול ואת קיפולי העור. לאחר מכן עברי לשאר איברי גופו וחפפי את ראשו בעדינות.  סבון ושמפו יכולים לייבש עור עדין ועשויים לגרום לפריחה. הקפידי לרכוש סבון המתאים לתינוקות וללא אלכוהול.

 

אם התינוק נראה שלו ורגוע, אפשר להשאיר אותו עוד קצת זמן במים. במידה והוא נרגן, סיימי את טקס הרחצה ועברי לשלב הבא. במשך הזמן, כשהתינוק גדל, הוסיפי צעצועי מים של חיות או דמויות מתוקות אחרות.

 

לאחר סיום הרחצה, הוציאי  אותו בעדינות מהמים ועטפי אותו במגבת גדולה, כולל הראש. נגבי אותו היטב, אך בעדינות ויבשי מאחורי האוזניים, הצוואר, בית השחי והשיער.

מומלץ לסיים את טקס הרחצה בעיסוי מרגיע עם קרם לחות המיועד לתינוקות, שיגרום לו להיכנס ברוגע לטקס הבא - השינה.

בשורה התחתונה-  לכל אורך הרחצה,  הישארי רגועה ונינוחה ושדרי את התחושות הללו גם לתינוק. באופן הזה, הוא ירגיש בטוח בתוך האמבטיה ויוותר על הצורך לבכות ולהתרגז ולהפוך את הרחצה לסיוט.