אחד על אחד: זמן איכות עם הבייבי

לא משנה מה תעשו בזמן האיכות עם התינוק, כל עוד תניחו בצד את הטלפון ותפנו זמן להיות רק עם התינוק. מבטים, חיבוקים, דיבור רך ונעים לצד משחקים- יהפכו כל רגע יקר מפז


במאה ה-21, כאשר אנחנו מוצפים בגירויים מכל הכיוונים, מציאת זמן איכות עם הילד הופכת לעתים להיות משימה לא פשוטה. בדיוק מהסיבה הזו חשוב לתת את הדעת על הנושא ולהבין שלא צריך פירוטכניקה ואמצעים מתוחכמים כדי לבנות קשר חם ואוהב עם הילד. ככה זה קורה:

 

  • דברו אליו כאל מבוגר: זה נכון, הוא עדיין תינוק ואולי אפילו לא רכש את מיומנות הדיבור, אבל התינוק שלכם קשוב אליכם, אוהב לשמוע את קולכם ומאמץ טונציה ומימיקות שלעתים לא נאמרות במילים.
  • פנו את עצמכם לגמרי: הניחו בצד את הטלפון הסלולרי, כבו את הטלוויזיה, קחו את הזמן הזה רק עבורכם. שבו יחד איתו על השטיח או על מזרן הפעילות, צפו בו משחק, שחקו יחד איתו, הדגימו לו ובקשו ממנו לחזור אחריכם. הביעו את ההערכה שלכם למאמצים שלו, הביעו בו אמון ואפשרו לו להבין שאתם שומרים עליו, קשובים לו ונמצאים רק עבורו. ברגעים האלו נבנה ביניכם הקשר, נבנה ביניכם האמון ונבנית הידיעה שתהיו אחד עבור השני מעתה ועד עולם.
  • גן ציבורי: צאו עם הילד לגינה הקרובה לבית והרשו לעצמכם להיות שוב ילדים. שבו יחד איתו על הנדנדה, התגלשו במגלשה. קולות הצחוק שלו ושלכם יהיו כאלו שלא תדעו מהם שובע.
  • מגע: אפשר ללכת יחד לקורס עיסוי לתינוקות, אבל גם בבית אפשר בהחלט להעניק לילד מגע מהנה. בין אם זה עיסוי או דגדוג, עצם המגע מרגיע את הילד וגורם לו להתמסר.
  • תגובה: התינוק שלכם מתחיל למלמל? חזרו אחריו, השמיעו את אותו הצליל שהוא משמיע ובדקו מה התגובה שלו. הברק בעיניים והחיוך יסמנו לכם עד כמה הוא שמח שאתם קשובים לו.
  • שחיית תינוקות: אם הילד מצטרף למשפחה שבה יש אחים גדולים, לעתים זמן האיכות יצטרך להיות מחוץ לבית. חוג שחיית תינוקות הוא אפשרות נהדרת לצורך העניין. מדובר בחצי שעה בה אתם בתוך המים יחד איתו, מעניקים לו תשומת לב מירבית ונהנים מפעילות משותפת באווירה רגועה ושלווה.

 

  • קריאת ספרים: אמנם הוא עדיין לא יודע לדבר, אבל לאורך כל הדרך הוא קולט מילים והמוח שלו צובר את הידע הזה. קריאת ספרי ילדים יכולה להיות חוויה נעימה שלא דורשת התארגנות רבה ומהווה אי של שקט בתוך יום גועש.
  • שיתוף: לא משנה מה אתם עושים, את מי אתם צפויים לפגוש או מה התוכניות שלכם להמשך היום, ספרו על כך לתינוק. אולי זה נראה שהוא "בא אתכם לאן שאתם הולכים", אבל עצם השיחה איתו, הפנייה אליו וההתייחסות אליו כאל שווה, תורמת לו להעלאת תחושת הביטחון ובהמשך גם מסייעת להעשיר אצלו את אוצר המילים ואת המנעד הרגשי.
  • משחקים המתאימים לגיל התינוק: אמנם אתם בטוחים שהילד שלכם ניחן ביכולות שהן מעל ומעבר לילדים אחרים בגילו, אבל אם תתייחסו אליו באופן הזה הוא עלול לחוות תסכול מתמשך. הרחיקו מעט ממנו חפצים כדי לעודד אותו לזחול, אבל אם הוא לא מצליח בשום אופן, סייעו לו להגיע אליהם. הסבירו והדריכו אותו כדי שלהבא ימשיך שוב לנסות.
  • עודדו את הילד: גם אם הוא לא מצליח, נופל או אפילו לא מנסה, עודדו את הילד ודברו אליו במילים חמות ועוטפות. זה הדלק הטוב ביותר עבורו שיגרום לו לעשות את הצעד.

 

כפי שניתן לראות "זמן איכות" הוא מושג רחב ודינאמי שכל אב ואם יכולים לצקת לתוכו תוכן שונה. בבסיס הדברים נמצא קשר עין ביניכם לבין התינוק, נמצאת תשומת לב שנתונה אך ורק לו ונמצא קשר שנובט אט אט ועם הטיפוח הנכון יהפוך לכזה שרק יתעצם ככל שיעבור הזמן.