5 דברים ש(אולי) לא ידעתם על אמבטיה

אמבטיה זה המנהג שעוזר לנו להבין שהגיע סוף היום ואפשר להירגע, לנשום עמוק, לפרוש למיטה ולהתרכז בעצמנו קצת. כמה דברים שתמיד רציתם לדעת על אמבטיות ולא העזתם לשאול

אמבטיה זה המנהג שעוזר לנו להבין שהגיע סוף היום ואפשר להירגע, לנשום עמוק, לפרוש למיטה ולהתרכז בעצמנו קצת. כמה דברים שתמיד רציתם לדעת על אמבטיות ולא העזתם לשאול

 

למה עור הידיים והרגליים שלנו מתקמט במים?
גם אתם נוטים להיבהל כשעור הידיים והרגליים מתכווץ במים ודואגים שזה אולי מזיק לילדודס? אז אנחנו כאן כדי להרגיע (עם הסבר מדעי, כמובן): בכפות הידיים והרגליים שלנו נמצאת הכמות הכי גדולה בגוף של תאי קרטין מתים, בזכותם אנחנו יכולים להיפצע, להשתפשף ולהחלים במהרה. בזמן שאנחנו במים, תאים אלו סופגים מים, שעוברים דרך קרום חדיר למחצה (ממברנה) ובכך גורמים לשטח החיצוני של העור להתנפח בעוד שהשכבה הפנימית נותרת צמודה לתאים חיים. בשורה התחתונה: כדי לפצות על הגדלת שטח הפנים – העור מתקמט. כשיוצאים מהמים, המים שנספחו לתאי הקרטין מתאדים, הנפח מצטמצם והעור המקומט "חוזר לעצמו". אתם רואים? ואנחנו עד היום פשוט קראנו לזה "עור שזיף" והמשכנו בחיינו.

מה יותר חסכוני, אמבטיה או מקלחת?
האינסטינקט שלנו אומר שמקלחת יותר חסכונית, אבל כשעושים מקלחת ארוכה עם זרם מים חזק, זה לא בהכרח נכון. באמבטיה ממוצעת אתם תצרכו כ-80 ליטרים של מים, בעוד שמקלחת טובה של 8 דקות תבזבז 136 ליטרים! אז אם הילד שלכם בגיל שהוא מוכן לעשות מקלחת קצרצרה בטוש –כדאי לנסות לחסוך קצת מים ולשמור את האמבטיות של הילדים לרגעים מיוחדים.

אפשר לטבוע גם ב-10 ס"מ
לתינוקות וילדים שלא יודעים להרים את עצמם או להתנהל אל מול הבהלה של בליעת המים, גם 10 ס"מ של מים מסוכנים, אפילו מאוד. לא משאירים תינוק או ילד לבד באמבטיה עד גיל 6, שזה בערך הגיל שתחושת שיווי המשקל שלהם כבר טובה ולרוב הם מעדיפים להתקלח בעמידה. תנו להם את העצמאות שלהם כשהם מבקשים, אבל אל תהססו גם להישאר בסביבה ולכוון להם את טמפרטורת המים לנעימה. כן, כאלה אנחנו, היסטריים אבל צודקים.

אמבטיה חמה יכולה לשפר את מערכת כלי הדם שלכם
למה חשוב שאנחנו, המבוגרים, נעשה אמבטיה לפעמים? כשאנחנו במים, המים יוצרים לחץ פיזי על הגוף ובכך מגדילים את נפח הלב שלנו, כלומר, גורמים ללב לפעום מהר וחזק יותר, זהו בעצם מעין אימון למערכת כלי הדם והלב. כמה פעמים כאלה בשבוע ואנחנו כושר! כלומר, כלי הדם שלנו בכושר. גם כשמדובר בתינוקות, רחצה במים (בלא יותר מ-37 מעלות) היא הליך חשוב ומרגיע, שכן עורם העדין זקוק לניקוי תמידי ולחות אינטנסיבית


האמבטיה היא לא סתם כלי עם מים.
אל תזלזלו באמבטיה סתם כי אתם רגילים לה. זמן האמבטיה הוא חלק חשוב מהשגרה שפעוטכם זקוק לה; כמו שלנו, המבוגרים, ישנה את השיגרה שאנו רגילים לה - לקום, לנסוע לעבודה, לצפות בטלוויזיה או לקרוא ספר לפני השינה, כך גם תינוקכם צריך לדעת שסדר יומו קבוע, עולמו בטוח והקרקע תחת רגליו יציבה וחוץ מזה, כשהוא נקי ונינוח – הוא גם יירדם יותר בקלות, אתם עוד כאן?

בגדול לאמבטיה יתרונות בריאותיים רבים, היא עושה טוב לגוף והכי חשוב – לנפש. זכרו שזמן האמבטיה הוא הזמן שלכם לבד עם הבייבי. הזמן בו הוא יכול ללמוד מכם שפה, שירים, לחקור איך נוזל מתנהג לעומת חומרים אחרים (מה צף, מה שוקע) להבין יותר טוב את העולם, ובכלל – אי אפשר לקנות זמן איכות כל כך מושלם, נעים וחמים מזה, כמעט כמו לחזור רגע לרחם.